Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Sbor dobrovolných hasičů Libčany

Sbor dobrovolných hasičů Libčany
Libčany 80
503 22 Libčany

Tel: +420 602 219 094
E-mail: sdhlibcany@seznam.cz

https://libcanysdh.webnode.cz/

Dat. schránka: rnkpshz

Historie

Historie dobrovolných hasičů v Libčanech se začíná psát v roce 1897. V obecní kronice je uvedena krátká zpráva: „Zřízen sbor hasičský. V této době bylo požárů čís. 22, 46, 40, 36, 16, 19, 68. Pátralo se po příčině požárů i zatčen domnělý viník, ale přímých důkazů nebylo.“

Při listování kronikou se také dozvíme, že od roku 1921 dlouhých pět let probíhalo vyjednávání s velkostatkářem Harrachem, než se obci, podařilo získat kupní právo na kůlny, ve kterých byla a doposud je hasičská zbrojnice. A také že v roce 1925 koupila obec novou hasičskou stříkačku. Všichni, kteří se v letech minulých i současných přidali k dobrovolným hasičům v naší obci, vždy poctivě a s nadšením cvičili a připravovali se pro případ požárů. I na počátku minulého století byla pořádána cvičení, podobná dnešním soutěžím mezi hasičskými sbory.

Z roku 1932 je v obecní kronice také první zmínka o ocenění našich hasičů: „Svaz dobrovolného hasičstva československého, Technická komise hasičské župy Rychterovy č.88, v souhlase se župním výborem usnesla se přiděliti cvičícímu členstvu sboru v Libčanech za vzorné cvičení se žebříky při župním sjezdu v Dobřenicích „Pochvalný diplom“. Podepsáni vl.r. Josef Halík (jednatel župy), František Beneš (předseda tech. komise) a Ludvík Rychtera (starosta župy).“

Činnost dobrovolných hasičů v obci se od počátku vzniku nesoustředila pouze na cvičení hasičských dovedností. Členové pomáhali a dodnes pomáhají při různých příležitostech v obci, ať je to pomoc při úklidu obce nebo při pořádání kulturních akcí. Asi od roku 1930 je pravidelně každoročně pořádán hasičský ples a v novodobější historii také maškarní bál pro děti. Pravidelné jsou soutěže hasičských sborů našeho okrsku, které nejen pořádáme, ale hlavně se účastníme, ať už s výbornými, lepšími či horšími výsledky.
Za finanční pomoci obecního úřadu jsme v roce 1997 vlastními silami zrekonstruovali kůlny – hasičskou zbrojnici a zároveň obec pořídila hasičskou cisternu Tatra 815 CAS 32. A sté narozeniny jsme slavili jak jinak než kláním hasičských sborů.

Současnost

V posledních letech je naší důležitou činností především pomoc obci a hlavní náplní naší práce je kroužek mladých hasičů. S dětmi pracujeme celoročně mimo letní prázdniny. Účast na soutěžích v požárním sportu, tréninky, každoroční víkendové soustředění, stanování, výlety, soutěže v rámci kroužku, brigády a např pomoc při úklidu obce jsou běžnou součástí naší činnosti. V duchu tradice se dále budeme snažit získávat nové mladé členy, kteří by jednou převzali tu pomyslnou štafetu po nás.

Více informací naleznete na webových stránkách https://libcanysdh.webnode.cz/

DŮLEŽITÉ KONTAKTY