Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Spolek Brigádník

Spolek Brigádník
Libčany 80
503 22 Libčany

IČO: 22687009

Tel.: +420 604 434 934
E-mail: spolek.brigadnik@seznam.cz
Č. účtu: 2500617815 / 2010

Datová schránka: gnkyaz6

O spolku

Spolek Brigádník vznikl v roce 2008 a za materiální podpory obce Libčany je jeho hlavním cílem správa a hospodaření na 3 obecních rybnících. Staráme se také o objekt bývalé bažantnice (voliér), kde si v současné době budujeme zázemí.

Posláním spolku je kromě samotné péče o zeleň a hospodaření v rybnících také organizace či aktivní pomoc při pořádání kulturních, společenských i sportovních událostí v obci. Náš spolek pořádá tradiční výlovy, prodeje vánočních kaprů, rybářské závody a během brigád dochází ke zvelebování veřejných prostor v Libčanech i stmelování nejen rybářského kolektivu.

Máme přibližně 15 členů a rádi mezi sebe uvítáme každého, kdo má rád legraci, společnost a umí přiložit ruku k dílu.

Podmínky sportovního rybolovu

Rybolov je povolen pouze rybnících Brigádník a Kočár a až na výjimky uvedené níže, je dovolen pouze sportovní rybolov CHYŤ A PUSŤ a mohou jej vykonávat výhradně členové Spolku Brigádník.

Chcete si zachytat s dětmi? Jste tu třeba jen na návštěvě a rádi rybaříte?

Pokud budete respektovat naše pravidla a chovat se slušně k okolní přírodě i rybám, jste vítáni. Stačí před příchodem k vodě zaslat SMS zprávu či zavolat na některé z uvedených čísel, abychom o Vás věděli. Na oplátku, pokud budeme chystat nějakou brigádu či výlov, zašleme Vám pozvánku a třeba rádi mezi nás zavítáte a přiložíte ruku k dílu.

Etický kodex rybáře

  • U vody dodržujte prosím od 22:00 noční klid, aby mohla příroda odpočívat.
  • Omezte cestování autem okolo rybníků, ryby potřebují klid a Vám procházka také prospěje.
  • Dovolen je 1 prut na osobu a smí se používat jen háčky bez protihrotu.
  • Vstup se psy není nijak omezen, prosíme však o úklid výkalů a také prosím nedopusťte, aby ničili okolní porosty či hrabali díry.
  • Zasekávat rybu není nutné, stačí přizvednout prut.
  • Zdolávání ryby není závod. Lepší povolená brzda. Snižuje to míru poškození ryby.
  • Ryby se dotýkejte vždy s mokrýma rukama a při odstraňování háčku buďte opatrní.
  • Je zakázáno rozbíjet led a chytat na dírkách.
  • Pokud se setkáte s porušováním těchto zásad, zavolejte porybného.
  • Všichni máme společný cíl – aby rybník sloužil k životu rybám i naší radosti.

Rybníky v obci

Protože pro správné rybáře jsou nejdůležitější rybníky, řekneme si něco o těch našich – Brigádníku, Kočáru a tom třetím, který dosud své jméno nedostal. Rybníky leží za sebou v kaskádě a slouží zejména k chovu běžných druhů ryb, rekreaci a v zimním období také k zimním radovánkám. Z ryb zde naleznete především kapry, amury a další drobné ryby, z dravců jsou zde zastoupeni pouze okouni. Nemohou chybět divoké kachny, občas se objeví čáp a k naší nelibosti i volavka, která však spíše škodí.

Brigádník

Rybník je s plochou 4000m2 největším z libčanských rybníků. Je napájen zejména z pramenů v tůních v lese směrem na východ od dřevěného mostku a pokud se vydáte podle strouhy, dojdete do vedlejší obce – Těchlovic. Dříve se zde i koupávalo, nyní je však na dně značná vrstva bláta a rybník čeká na vyčištění plánované na rok 2023.

Kočár

Rybník kočár nebo také koupaliště, má rozlohu přibližně 3300m2 a leží téměř ve středu obce, pod čtvrtí známou jako Sever. Napájen je ze stavidla rybníka Brigádník a v zimě, pokud dostatečně mrzne, je nejoblíbenějším místem bruslařů všech generací a dovedností. Vzhledem k poloze blízko centra a zpevněné komunikaci je také využíván pro společenské a kulturní akce jako jsou pravidelné výlovy spojené s prodejem ryb a rybích dobrot, doprovodné programy při setkání rodáků či tréninky místního Sboru dobrovolných hasičů.

Tovární park

Posledním z obecních rybníků, nejmenší, je s rozlohou přibližně 300m2 ten v Továrním parku, který byl po oddělení od býv. továrny Vertex a rekonstrukci slavnostně otevřen v roce 2018. Ač své jméno nemá, je ze všech nejmalebnější. Přítok má od stavidla Kočáru a voda dále odtéká směrem k Roudnickému potoku. Nad vodou je postavena dřevěná lávka, která dodává parku ráz. Ačkoliv slouží především k rekreaci, je třeba jej také pravidelně lovit a vyžaduje stejnou péči jako dva větší sourozenci.

Turyň

Na území obce leží ještě soukromý rybník Turyň, na mapě jej naleznete podle tvaru podkovy a leží v areálu bývalého pivovaru v Libčanech. Tento rybník má vlastní prameny a je zcela mimo kaskádu třech jmenovaných libčanských rybníků. Nachází se v soukromém areálu a není veřejně přístupný.

Důležité kontakty